Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia | ANNA KRÓL

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 34,90 zł 34.90
Cena netto: 33,24 zł
quantity szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 3.33333
Producent: -
Kod produktu: 30BF-7039D

Opis

Czym był „zestaw zdrowotny”, co oznaczało w męskim języku „idziemy się przejść” i gdzie szukać zagubionej legitymacji poselskiej? Pierwsza publikacja korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza z osobistym sekretarzem - Szymonem Piotrowskim, przyjacielem – kompozytorem Zygmuntem Mycielskim i adwersarzem – Stefanem Kisielewskim. Osobiste eseje oraz wywiady - z córką Marią Iwaszkiewicz, przybranym synem Wiesławem Kępińskim i długoletnią gosposią Zofią Dzięcioł. A w nich Iwaszkiewicz sportretowany jako: „Stary” - podjadający słodycze w kuchni na Stawisku, ojciec, autor wpadający w odwiedziny do kawiarni Czytelnika oraz prezes, kompan, zakochany mężczyzna, mentor, „Iwacha” i wrażliwy poeta.  Piszą: Ludwika Włodek, Justyna Sobolewska, Radosław Romaniuk., Robert Papieski, Piotr Mitzner.Gratka dla znawców biografii pisarza i szansa na rozpoczęcie „znajomości z Iwaszkiewiczem” dla wszystkich amatorów.

Fragment tekstu:

Drogi Zygmuncie! Jestem przerażony. Czy nie znalazłeś w pokoju mojej legitymacji poselskiej? Gdzieś mi wypadła, do cholery – „ostał mi się ino sznur!”. Bardzo będę zmartwiony o ile nie znajdzie się, poszukaj dobrze. Byłem dziś rano u Ciebie, ale znowu nie zastałem. Co Ty robisz rankami? (...) Jarosław, Stawisko, 29 XI [19]57

Drogi Zygmuncie! Może Ci się przyda to palto. Ja mam inne. Ono jest ciepłe, zagraniczne i chyba dobre na Ciebie. Lepszego nie mogę… A jak z forsą? Moja bursa otwarta dla Ciebie. Na razie jutro jadę do Helsinek. To straszne. Jarosław 14 XI [19]56

Mój Szymonie drogi — taki jesteś ostatnio wielki, taki inżynier, taki znawca, taki administrator, że ogarnia mnie nieśmiałość, kiedy z tobą rozmawiam i trochę zapominam języka w gębie. Pewnie to zauważyłeś. Więc uciekam się do listu, bo chciałbym Ci powiedzieć, że bardzo Ci jestem wdzięczny za ten rok, co minął. Jarosław, Stawisko, 1 / I 65

 

Opinie:

Anna Król we wstępie napisała, że książka ta to raczej kolaż – który powstał dzięki temu, że klika osób dołożyło do niego swój kolor, własne niedoskonałe maźnięcie pędzlem.
Z wielką przyjemnością nie zgadzam się z nią, ponieważ tomik należy uznać za pozycję o bardzo dobrych proporcjach, jeśli chodzi o wielkość przekazywanych treści oraz delikatność i subtelność formy, w jakiej treści te znalazły swe odzwierciedlenie. Znalezienie złotego środka było przecież tu bardzo trudne, a jednak zamysł, choć ryzykowny, udało się w znakomitej mierze zrealizować. (Tomasz Osiński, bookznami.pl)
http://bookznami.pl/spotkanie-u-iwaszkiewicza/


Dorobek literacki Jarosława Iwaszkiewicza, poety, prozaika, skamandryty, po wojnie długoletniego prezesa Związku Literatów Polskich, a przy tym pana na Stawisku, obrasta pracami nowych pokoleń badaczy. Kolejna z nich przybliża nam osobę autora "Sławy i chwały" bardziej jako człowieka niż twórcę. I to jej podstawowy atut.
(Janusz R. Kowalczyk, Culture.pl)
http://culture.pl/pl/dzielo/spotkac-iwaszkiewicza-nie-biografia


Książka została wydana w nietypowej, autorskiej szacie graficznej ijest ilustrowana rękopisami pisarza oraz archiwalnymi fotografiami z muzeum w Stawisku.
Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia to książka dla tych, którzy uważają, że o Iwaszkiewiczu wiedzą już wszystko i dla początkujących, którzy potrzebują wprowadzenia do biografii pisarza i boją się zadać pierwsze pytanie. (zblogowani.pl)
http://w-zaciszu-biblioteki.blogspot.com/2014/07/spotkac-iwaszkiewicza-nie-biografia.html

 

"Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia" pod redakcją Anny Król (Wilk&Król) to składanka (są tu i eseje napisane przez znawców, krewnych i przyjaciół pisarza, i jego nigdy niepublikowana korespondencja), ale poruszająca. (…) W tej relacji, w której Iwaszkiewicz i jego żona są familiarnie nazywani "Starym" i "Starą", a gospodyni po ćwierćwieczu od ich śmierci wyjmuje z szafy zaplamione krawaty pisarza i demonstruje nie do końca zużytą przez niego tubkę z kremem do golenia, odbija się dramat odchodzenia. Jakby Stawisko, w którym dawna gospodyni wciąż mieszka (choć w międzyczasie zostało zamienione w muzeum) było jednocześnie tajemniczym ogrodem i strasznym dworem. (Juliusz Kurkiewicz, Gazeta Wyborcza)
http://wyborcza.pl/piatekekstra/1,139624,16545813,Kurkiewicz_w_ksiegarni__Oto_nowosci_tygodnia.html#ixzz3Ghr9FL7V

 

 

 

Dane techniczne

Autor ANNA KRÓL
ISBN 978-83-935837-9-9
Liczba stron 192
Oprawa miękka

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl